http://www.test.rowery650b.eu/images/stories/Sprzet/Testy/BDC_drobiazgi/DSCN2870.jpg

Koniec sezonu, ale nasze rowery nie idą na haki i chęci do jazdy pozostały. No cóż, dzień jest coraz krótszy, jest zimniej, żeby nie powiedzieć, że będzie bardzo zimno, a na dodatek często mokro i wilgotno. W takich sytuacjach i warunkach przydadzą się pewne drobiazgi.

Ryszard Biniek

W tych „posezonowych” warunkach jeździ nas coraz więcej, także zimą. W moje ręce trafiło kilka rowerowych drobiazgów, które w takich okolicznościach sprawiają, że jazda rowerem jest przyjemniejsza, bezpieczniejsza i mniej problemowa.

Są to:

  • rękawiczki firmy ROECKL model Romagna
  • set lampek firmy TORCH Tail Bright Flex 2
  • olej do łańcucha WELDTITE TF2 Extreme Wet

Można powiedzieć, że nie są to pierwszoplanowe i niezbędne rzeczy do przyjemnej jazdy rowerem, a jednak…

Rękawiczki ROECKL Romagna

DSCN2870

Na pierwszy ogień idą rękawiczki, bo temperatury powietrza już coraz niższe, a i u niektórych z krążeniem obwodowym coraz gorzej, więc dobre, wygodne, chroniące przed wiatrem i zimnem, a zarazem tłumiące drgania rękawice są praktycznie niezbędne. Doświadczane przeze mnie rękawiczki to produkt znanej z dobrej jakości niemieckiej firmy Roeckl. Specjalizuje się ona w produkcji rękawic i to się czuje, biorąc ich produkt do ręki, a zwłaszcza zakładając na dłoń. Romagna to model przeznaczony na chłodne i wietrzne dni, ale nie ochroni dłoni dostatecznie w bardziej mroźne.

DSCN2851DSCN2858

Rękawice posiadają bardzo ciekawy design, a wykonane są w technologii Roeckl Gore Windstopper - na zewnętrznej stronie dłoni jest wiatroodporna i oddychająca membrana. Zastosowano tu doskonałe materiały, bo Gore Windstopper i Hyper Durability, które w połączeniu tworzą wiatroodporną, miękką i oddychającą tkaninę. Od wewnętrznej strony dłoni mamy strefy wyściółki żelowej i silikonowe powłoki zapewniające dobrą przyczepność na suchej powierzchni chwytów, zwłaszcza na końcach palców. Całość zapinana jest na nadgarstku rzepem Velcro i tu istotna uwaga. Rzep ten nie zaciąga żadnych po drodze trafiających się materiałów, tylko „przykleja” się w miejscu do tego przeznaczonym. Niby drobna sprawa, ale ile bielizny i kurtek pozaciągały moje poprzednie rękawiczki… Ponadto wkomponowane są odblaskowe wstawki zwiększające bezpieczeństwo na drodze.

DSCN2859

Jak już wspomniałem rękawiczki są bardzo solidnie wykonane, zakładając je na dłonie bez problemu przeszedłem przez „wąskie gardło” z czym nieraz miałem problemy. Dłoń układa się bardzo swobodnie i wygodnie. Czuje się przyjemną miękkość wewnętrznej wyściółki. Zapięcie rzepu możliwe w dość dużym zakresie obwodu nadgarstka, zwłaszcza, że nie grozi nam zaciąganie. Podczas dotychczasowych jazd rękawiczki zdobyły u mnie same plusy, no z wyjątkiem jednego, o którym później. Podczas jazdy uchwyt jest pewny, świetnie sprawdzają się silikonowe powłoki, a dłoń nie przesuwa się w rękawicy. Nie ma w związku z tym tendencji wypychania palców do przodu. Wyściółki żelowe w dostatecznym stopniu tłumią drgania, a na dłoni czujemy ciepło, miękkość wyściółki oraz brak pocenia.

DSCN2902

DSCN2903

A czego mi brakowało i to wielokrotnie? To brak wstawek na jednym z palców…do obsługi telefonu dotykowego. Niby nie związane z samą jazdą, ale jednak w tak dobrych rękawiczkach, aż się prosi.

Lampki TORCH

DSCN2882 

W swojej „karierze” rowerowej zawsze jeżdżę w dzień, wszelkie treningi i wycieczki planuję, by powrócić do bazy ze sporym zapasem czasu przed zmierzchem. Ale,.. no właśnie, kilka razy zdarzyło mi się, że z przyczyn losowych musiałem radzić sobie po zmierzchu. Jako, że nie mam przy rowerze stałego oświetlenia, pojawia się wtedy problem. I tu mnie i mam nadzieję, że podobnie jeżdżącym pomocne będą lampki oświetlenia wykonane z tworzywa gumowanego zakładane bez narzędzi, wręcz jednym ruchem palca.

DSCN2884

Ja zastosowałem lampki firmy Torch. Biała na przód, a czerwona na tył. Są bardzo lekkie, ważą 47g i bez problemu można je włożyć do plecaka, kieszeni lub torebki i traktować, tak jak w moim przypadku, jako oświetlenie „awaryjne”, kiedy zaskoczy mnie zmierzch. Łatwość montażu w dowolnym miejscu roweru to dodatkowy atut. Na stałe oświetlenia raczej nie polecam, bo demontaż przez postronnych z pozostawionego roweru to ułamek sekundy, choć nic nie stoi na przeszkodzie by lampki spełniały rolę stałego oświetlenia "pozycyjnego", zwłaszcza w mieście.

DSCN2915

DSCN2906DSCN2919

Lampki przodu i tyłu są takie same:

  • mają po 2 diody (przód białe, tył czerwone)
  • trzy tryby świecenia: migający, na góra -dół i stały
  • czas świecenia: 35 godzin (tryb stały) i 70 godzin (tryb migający)
  • światło widoczne z odległości 600 metrów
  • w komplecie otrzymujemy dwie baterie

Olej WELDTITE TF2 Extreme Wet

Było coś na zimno, było na ciemno, a na koniec pozostawiłem coś na mokro. Jesień oraz zima to czas i pora kiedy często mokro i wilgotno, a i niebawem śniegiem też powieje. Napęd rzecz dla mnie święta i zawsze zajmuje u mnie pierwsze miejsce. Dbałość o niego zawsze odwdzięcza się nienaganną pracą. By mieć mniej problemów, a więcej przyjemności z jazdy wypada zabezpieczyć łańcuch o tej porze roku czymś bardziej odpornym na trudne warunki i niskie temperatury. Postanowiłem sprawdzić olej łańcuchowy firmy WELDTITE - TF2 Extreme Wet. Ten wysokiej jakości olej syntetyczny ze specjalnymi dodatkami dla zmniejszenia tarcia i zwiększenia efektywności pracy oraz właściwościach wodoodpornych, ma długotrwale zabezpieczać pracę łańcuch w skrajnie trudnych warunkach. Zakres temperaturowy pracy oleju to od - 35 do + 265 st. C.

DSCN2872

Olej podczas aplikacji z buteleczki przypomina wyglądem miód i łatwo wnika w czeluści ogniw łańcucha. Zbyt obfite zaaplikowanie oleju jest później natychmiast wyrzucane na zewnątrz, a więc trzeba z umiarem. Zauważyłem także, że łańcuch mniej łapie kurzu i nieczystości, niż po olejach, na których dotychczas jeździłem. Aktualne temperatury kilku stopni na plusie nie powodują zmiany konsystencji oleju i zawsze nie jest na łańcuchu „sucho”. Deszcz i kałuże nie wypłukują go i łańcuch cały czas jest zabezpieczony.

Dystrybutorem tych bardzo przydatnych drobiazgów jest firma BDC Bike.